neděle 1. listopadu 2009
Tajemství Anthonova skleníku
Řeknete si možná: Proč si nezajel Anthon do zahradnictví Čtyřlístek a nekoupil si tam muškáty za půl sta? Řeknete si to proto, že jste obyčejný póvl, který nakupuje jen to, na co má!!! Anthon by se s vámi nikdy nezahodil, nikdy by vás nepozdravil, Anthon by vám možná nechal pověsit mu kabát v nóbl cukrárničce a přestože by vás neznal, považoval by vás za poslíčka, kterému by vtiskl do dlaně desetikorunu za snahu. Anthon je NĚKDO! a když jste někdo, musíte mít to nejlepší i za cenu, že to tu cenu vlastně nemá.
Anthon opravdu přijel s květináčem. Jeho terasu teď zdobí Halibutův muškát. O muškát se mu stará zahradník Ruda Dufek, který je držitel ceny Zlatý muškát. Ruda je nejlepší zahradní manažer, pěstitel, nositel mnoha ocenění za ekologické pěstování a také cestovatel. Z cest po Indonesii, kam jel se svou přítelkyní Terkou Frgálovou, přivezl Anthonovi spoustu rozmanitých rostlin, které přestože se nesmějí vyvážet, ekolog Ruda za tučný úplatek ekologicky převezl přes hranice. Terka Frgálová, která nikdy nemá špatnou náladu a používá stále dokola větu: "To je supr!" v různých obměnách (tedy Supr, děcka! To je paráda! No suuuupeeer!)..., měla protentokrát pořádnej strach. Ale když ji Ruda ujistil, že Anthon je za pašované chráněné rostliny vezme na módní přehlídku EKOFASHION a daruje jim poukázku do BIO restaurace, rozzářily se Terce oči a řekla jen: "Tyjo, no tak to je ale fakt SUPR!" a nacpala si do spoďárů ohrožené druhy flóry.
Zatímco Ruda opečovával za tučný honorář kradené rostliny v Anthonově skleníku, Anthon seděl na terase, kouřil kubánský doutník, četl hodnotnou knihu a popíjel dvanáctiletou skotskou whiskey. Čekal na Alex. Nějak dlouho se nevrací... kde může být? Přece každý den přesně v 8 hodin musí být doma a učit se na klavír nebo francouzsky. Ne nadarmo jí přece platí ty nejlepší učitele...
Nechce, aby Alex dopadla jako Anthonova starší dcera Marie-Claire. (říkejme jí zkráceně Claire). Claire žije s Anthonem a Alex v jednom domě, ale není zdaleka tak ambiciozní, jako Alex. Anthonovi jednou řekla něco, co ho k smrti urazilo, a sice, že "chce normálního borca, co ji bude mít rád a bude v pohodě". Výraz "v pohodě" vůbec Anthon k smrti nenáviděl. Připomínal mu androše, máničky, flákače a asociály. A jelikož jeho dcera tento výraz použila, ztratila jeho přízeň a od té doby ji Anthon neuznává. Bere ji spíše jako domácí služku, která pere, žehlí, vaří a občas si vyjde do společnosti v šatech po Alex, aby lidi neřekli, že je socka.
Zvonek. No konečně!!! "Kde jsi byla, Alex?" Vtom si všimne, že Alex není sama. Zaregistroval postavu v zaparkovaném Ferrari. Do tváře mu neviděl, ale stoprocentně poznal stehy na jeho obleku od Armaniho. Stará podzimní kolekce z roku 2008! Tenhle chudák, že by měl doprovázet jeho dceru?
"O tom si ještě promluvíme!!!" řekl Anthon přísně. Alex nacupitala poslušně po schodech do předsíně i s kyticí těch nejdražších japonských lilií od Maxe.
"Ty vole, to je kytka jak krááááva" pronesla mezi řečí Claire. "To ti dal ten frajer z nemocnice?" Alex se začervenala a pošeptala Claire do ucha: "Jmenuje se Max a je to Rakušák. Česky umí a máme od jeho otce muškáty. Před taťkou se maskuje ve starým obleku, protože chce, aby si myslel, že je chudej... abychom to měli napínavý jako ve filmu, víš?" "Ah zó..." řekla ironicky Claire a šla si zapálit na balkon pro služky zlatý Marlborko.
Jak dlouho bude Alex tajit, že ve skutečnosti chodí s bohatým mužem? Bude mít něky někdo rád Claire nebo bude tiše závidět Alex její štěstí a přízeň otce? Dokáže Ruda Dufek vypěstovat vzácné muškáty za tisíce eur? Bude to supr, děcka? A co vy? Máte si kde hrát? Čtěte Luspace!!!
čtvrtek 29. října 2009
Zlé dvojče Slezák a vedlejší obsazení
Položíme si otázku: Proč se splašil kůň Efekt? Staňa Slezák si to neumí vysvětlit, protože Efekt je starý a naposled ho viděl běžět někdy v koncem 90. let, když mu tehdy mladý Zbyňa Šmeral přimíchal do sena indiánské byliny. Btw... Není to právě Zbyňa Šmeral, kdo má prsty v Alexině ošklivém zranění? Kdo to vůbec je? A jak to, že Zbyňa a Staňa jsou dvojčata, každý se jmenuje jinak a přitom si jsou k nerozeznání podobni?
Odpověď je jednoduchá. Dříve se oba jmenovali Šmeral. Staňa si po svatbě se svou ženou Zdenou vzal její přijímení. Manželství dosud trvá, ale není bez mráčku. Mráček má jméno Judith Schmiergelová. Přestože Staňa má se svou ženou dvě děti, Reného a Nicol, udržuje intimní vztah s Judith. Problém ještě zdaleka nekončí. Po Judith tajně touží i dvojče Stani-Zbyňa Šmeral.
Judith za Staňou často chodí na farmu, Zdena nic netuší. Judith také nic netuší. Neví, že Staňa a Zbyňa se střídají, že jsou to dvě různé osoby. Proto si láme hlavu, proč je Staňa jednou milý, pozorný a empatický, jindy nesnesitelně sobecký, vztahovačný a nervově labilní.
Ubohá Judith v tomto komplikovaném vztahu trpí a často se svěřuje své dobré přítelkyni Tamaře Rubin. Obě tyto ženy jsou pro okolí neřešitelné rébus. Ani jedna nevypadá jako z tohoto světa, jejich suchý humor se často nesetkává s úspěchem a jejich přátelé jsou povětšinou ztroskotané existence, které vysedávají s lahváčem v parku a sbírají brouky, aby mohli nakrmit doma havrana v kleci.
Tamara Staňu Slezáka také zná. Udržuje s ním přátelství a občas mu půjčí svou garsonku, aby tam mohl s Judith pobýt, když už je na farmě zima. Tamara ovšem také netuší, že v její garsonce občas místo Stani Slezáka spí Zbyňa Šmeral. Zbyňa to prozradit nesmí, protože by o Judith nerad přišel. A ten den, kdy spadla Alex z koně, zrovna Zbyňa svěřil své trápění koni Efektovi. Efekt byl z tolika informací a komplikovaného vzathu svého přítele tak rozrušen, že když si na něj sedla těžká Alex, měl pocit, že cítí existenconální tíseň a prudce sebou zmítal, až Alex shodil. Ano, takže za to vlastně svým způsobem může Zbyňa Šmeral.
Ale teď konečně zpět k Alex:
Tma... tma... vtom světlo v tunelu. Podmanivý hlas, ne nepodobný hlasu Saskii Burešové, hlásí: "Pojď... Alex... pojď s námi na onen svět, chudí tu nepoznají bídu, ti, co nemohli chodit, opět vstanou, andělé svícny pozvednou, a moucha pracky zvedá... pooojď..." Alex sama sebe vidí, jak běží Saskii vstříc... po větě: "chudí tu nepoznají bídu" se však Alex zarazí. A to zas ne! Kdo je chudý, tak by bídu poznat měl. Přece se její bohatý tatínek Anthon celý život nedře, aby se měl po smrti stejně, jak nějakej chudák!!!! Alex se otočí zpět a běží od Saskii pryč, pryč... daleko od takové nespravedlnosti. "Alex, slečno Alex! Probuďte se!" slyší jiný hlas. Je to mužský hlas jako zvon, takový může mít jedině ON! Muž z Alexiných snů. Alex otvírá oči, pomalu, jako když má opice zácpu. Zamlžený obraz, spousta bílého světla, bílá zář a bílá tvář!!! "Alex, slyšíte mě? Slečno Alex?" Slyší. Slyší. "Co se stalo? Kde to jsem? A kdo jste vy?" Chvíle ticha, Alex se dívá do krásných očí a poslouchá krásný hlas: "Nacházíte se na oddělení neurologie. Jsem doktor Max Halibut..."
Kdo je Max Halibut? Je to ON? Nebo někdo jiný? Jak dlouho bude Alex v jeho péči? Čti luspace!
pátek 23. října 2009
If I were a rich man...a Slezákova farma
...If I were a rich man,Ya ha deedle deedle, bubba bubba deedle deedle dum...
Otec Anthon pobaveně sledoval oblíbený muzikál Šumař na střeše, cpal se italskou sušenou šunčičkou, olivami a zapíjel to nejlepším francouzským vínem, které dostal za to, že vytáhl z prstu třísku synovi významného architekta. Náramně se u toho bavil a v duchu si představoval, co by udělal on, kdyby si o ruku jeho dcery Alex přišel říct nějaký asociál. Ta představa mu přišla natolik směšná, že se neubránil hlasitému chechtání. Přestože to byl vynikající doktor, neovládl se a málem se udusil tou nejlepší italskou šunkou. Anthon v polovině filmu musel dát STOP, neboť nemohl sledovat, jak ta banda chudáků zpívá akorát o tom, jak se jim špatně daří. Jo jo, prostě furt si stěžovat... to není Anthonův styl. Když seš chudej, tak nebuď nebo se zabij. Taková je jeho rada.
Vtom do pokoje vešla Alex. Slyšela hezkou hudbu, tak ji to zlákalo a šla se podívat, co že to její otec sleduje. Anthon s úsměvem prohlásil, že to je jakejsi muzikál, co mu dal pacient na DVD za to, že vyléčil jejich koňovi plynatost. Jakmile Alex uslyšela slovo KŮŇ, ožila. Vždy si přála projet se na koni a to i za cenu, že nebude vonět Chanelem No.5!
Anthon chtěl, aby Alex toto dobrodružství prožila, a tak jí na následující den domluvil schůzku s panem Slezákem, který vlastnil koňskou farmu. Pan Slezák byl vitální čtyřicátník, který nosil károvanou košili kam se jen dalo (např. na premiéru do Národního divadla), měl rád stín stromů a říční proud, píseň Říkej mi od Petry Janů a pohodičku u ohýnku. Vlastnil dva koně, kteří se jmenovali Efekt a Freon. Na jeho farmě mu pomáhal i jeho nevlastní bratr Zbyňa Šmeral. Zbyňa se o Efekta a Freona staral jako o vlastní děti. Proto z návštěvy Alex nebyl příliš nadšen a moc se mu nelíbilo, že rozmazelná fifina by na nich měla jezdit...!
Ale jak víme, Anthon to zaplatil a Alex se mohla celý den projíždět na Efektovi. Bylo to božské. Cítila vítr ve vlasech, v uších jí zněla optimistická hudba 90. let...black and white are dancing together...a svět se zdál tak krásný, tak barevný a tak šťastný!!! Alex zavřela oči a představovala si, jak promuje na univerzitě, jak dostává orchidej, jak tančí v bílých šatech na rozkvetlé louce, jak pije nejlepší víno na terase nejlepšího hotelu světa a... jak potkala úžasného bohatého mladého perspektivního muže. Vtom se Efekt splašil... Alex chudinka spadla na trávu a najednou tma...
Co bude s Alex? Kdo může za to, že se Efekt splašil? Zbyňa Šmeral? Čti luspace a dozvíš se víc!!!
pondělí 19. října 2009
J´adore... chci být jako ty!
Již jako malá měla Alex velký talent, který v ní objevil její učitel olejomalby Rostislav Horský, který vyrůstal v Paříži a jehož rodiče byli nejlepší přátelé sousedů George Braqua. (Dokonce se mluví o tom, že sdíleli společné WC a kuřácký balkonek)!!!
No ale to jsme odbočili. Alex si byla jista, že jednoho dne bude slavnou umělkyní. Ale ne probůh takovou tou avatgardní psychopatickou neurotičkou, která maluje vyhřezlé mončičáky na dekly od hajzlu vlastní krví a močí, která nosí žluté punčochy s krajkou, fialové marteny a má ve vlasech zapletené kosti svých mrtvých morčat! Alex chce být uznávanou malířkou, co nikdy nevyřkla slovo "kunda" a to ani v případě, že se jednalo o název estonské vesnice! Chce nosit své kostýmky od Chanel, vonět se parfémem s vůní sladkého ovocíčka, pít víno ve francouzské restauraci a konverzovat s ostatními umělci o tom, jak co nelépe vyobrazit leknín pomocí akvarelových barev, aby vypadal jako právě rozvitý.
Otec Anthon měl pro svou dceru pochopení, proto ji podporoval jak se dalo. Sám si kdysi splnil svůj sen, být chirurgem. Jako malé dítě pitval ropuchu na matčiných holandských krajkách a místo lepanca za ucho a týdne bez večeře byl svými rodiči označen za génia a jeho cesta za snem byla otevřena. Dnes má svou stálou klientelu sestávající se z nejvýznamnějších lidí města. Občas se k němu sice dostane zbloudilá ovečka z nižší vrstvy, ale je jí taktně naznačeno, že i když její zlomená páteř nevypadá zrovna ukázkově, musí dostat přednost kolegyně, která už 3 dny!!! čeká na liposukci stehýnek, neboť za pár dní účinkuje v taneční soutěži Dancing Queen 3 a bude ji kamera zabírat zespodu!
Alex Anthona velmi obdivuje a ví, že mu musí být vděčná. Občas má sice pocit, že Anthon možná přece jen nedělá dobře, když vrací ty vypálené sirky zpět do krabičky nebo když bez milosti usmrtí injekcí křečka, protože na ultrazvuku mu zjistil, že čeká postižené potomky, ale co nadělá...její otec JE někdo a Alex ví, že narodit se do dobré rodiny, sebevědomému lékaři, který ví, jak se prezentovat, je dar z nebes. Otec jí kontroluje fotky, které si vystavuje na internetu, kontroluje jí zápisky a jakmile se na stránce objeví výraz jako: úlet, sociální, charita nebo soucit, okamžitě stránku trhá!!! Prostě ji hlídá, aby neudělala chybu v sebeprezentaci, neboť jak je známo, rodiče, kteří své děti nekontrolují, mohou sklouznout až na samé dno společnosti. Viz Alexina kamarádka Rita, rovněž z dobré rodiny. Rodiče ji jednou neuhlídali a jak Alex později zjistila...byla na facebooku zachycena fotoaparátem, jak pod Eiffelovkou stojí v neznačkovém tričku a cpe se párkem v rohlíku!!! Otec Anthon jí s tou nemožnou nulou zakázal kamarádit a Alex proti tomu nic nenamítala. Otec má vždy pravdu a umí v tom chodit...Je hodný obdivu a Alex udělá vše pro to, aby na ni byl hrdý. Ode dneška začíná pilně studovat!
Jak se povede Alex na škole uměleckého managementu? Čti Luspace!
pondělí 12. října 2009
Alex se hledá
Ředitel firmy, říkejme mu například pan Houser, se cítil Anthonovi velmi zavázán. Věnoval mu doživotní permanentku do solária, výlet do Dubaje, večeři s Miss Strip Show of USA a nabídl mu, že jeho dceru zaměstná za vysoký plat ve své kanceláři.
Alex se to zpočátku nelíbilo. Jako mladá rebelka měla pocit, že otec kšeftuje s její osobou!!! (den předtím se totiž dívala na koncert Avril Lavigne a její nespoutaná vizáž, rozcuchané vlasy, vztyčený prostředníček nalakovaný černým lakem, a výraz v obličeji říkající: "Mám sice prachy, ale seru na ně!", jí doslova učaroval).
Když ji ale Anthon přesvědčil, že taková nabídka se neodmítá, Alex souhlasila. Z počátku chudinka trpěla jako zvíře, denně musela chodit na desátou a celé čtyři hodiny, včetně oběda, makala jak šroub!!! Co půl hodiny zvonil telefon nebo chtěl někdo uvařit kávu!!! Alex noc co noc brečela do polštáře nebo psala zoufalé vzkazy kamarádům.
Naštěstí ji z toho dostala kamarádka Ellén. Po práci spolu pravidelně chodily "na dvojku", povídaly si, že vlastně život není spravedlivý, protože někdo maká a nic nemá a někdo se narodí jako dítě ropných magnátů. Přitom potahovaly zlatý Marlborka, zapíjely žal nejlepším portským, a když šly z WC, rozprášily do vzduchu trošku Chanelu, aby nebylo poznat, co za hrůzu na oněch místech vykonávaly.
Teď víme, že Alex má po maturitě, chodí na lukrativní brigošku, ale nevíme, přijde-li jí konečně dopis z uměleckého managementu, oboru, kterému by se ráda v budoucnu věnovala...
Anthon sice děkanovi transplantoval vlasový porost, ale jak všichni víme, o protekci Alex nikdy netušila. Měla pocit, že takhle to v životě chodí a to, že jí vše procházelo tak lehce, přičítala výjimečnosti své osoby.
Alex se dočkala!!! Drží v ruce obálku. Nedočkavě ji trhá. Z obálky vypadne dopis o přijetí. Alex je šťastná. Její sebevědomí stoupá. Než jí přišel dopis,byla malinko nervozní. Přece jen si nebyla jista, jestli zaškrtla správnou odpověď u otázky, zda byl Pablo Picasso všestranný malíř nebo známý potapeč!
pátek 9. října 2009
Svět podle Alex
Alex, jak už bylo napsáno, nikdy nedělá to, co nesouvisí s jejím společenským postavením, protože ji to vlastně ani nenapadne, ale její sestřenice a velká kámoška Klaudie se již párkrát spustila. Nutno zmínit, že Klaudie není žádná socka či příživnice. Pracuje jako manažerka ve firmě, která se zabývá montáží domácích solárií. Stejně jako Alex je i Klaudie vedena rodinou k tomu, aby hrála na klavír, četla klasiky, učila se jazyky a chodila jen na snobské večírky. Jenže Klaudie, na rozdíl od Alex, již pocítila nesnesitelkou tíži života ve vyšší společnosti a řekla si, že si dopřeje trochu adrenalinu ve formě zakázaného zážitku.
Klaudie se rozhodla jít do obyčejného klubu, dát si tam pivo a opít se. Povedlo se. Ještě dlouho tajně líčila Alex své zážitky, jak "Se fakt děsně opila, protože si dala ruma a pak zpívala na karaoke tu drsnou písničku vod Lucky Bílé". Alex zpozorněla, protože to znělo velmi exoticky a dobrodružně a dobrodružství měla Alex odjakživa ráda. Chtěla takovýto underground zažít taky. Rozhodla se tedy, že si s vyrazí tajně ven. Pod záminkou, že jdou ke kamarádce Ellén, která vlastní za městem nejlepší farmu, kde chová anglické plnokrevníky, se vydala vstříc novému dobrodružství.
Alex chtěla zažít cokoli "ulítlýho". Něco jako třeba přijít domů v 6 ráno a nevyčistit si potom zuby, vesele pozvracet chodníček před domem nebo nechat se pozvat na panáka!!! (NE na koktejl!!!)
Jaké ovšem bylo zklamání Alex, když v hospodě neseděli lidé jako ona. Nebyli to lidé, kteří si přišli doplnit vzdělání v podobě zážitku z nepoznaného, ale byli to lidé, kteří do takovýchto podniků normálně běžně chodí!!! Alex z toho měla smíšený pocit. Bylo jí těch lidí líto, protože nemají tričko Hugo Boss, venku na ně nečeká řidič v uniformě, ale budou se potupně tlačit v přeplněné noční MHD lince. Zároveň v ní budili opovržení. Na některých bylo vidět, že si sami barví vlasy nebo dokonce (hrůza mě jímá jen něco takového napsat...)-ano, dokonce si od sebe půjčují peníze!!!
Alex chvíli jen tak pozorovala, půlnoc se již blížila a její řidič Fredy ji už prozváněl na mobil, jak byli domluveni. Dnes si ještě zážitek odpustím, řekla si Alex a rozhodla se jít příště s Klaudií, aby se mohly aspoň takovým chudákům zasmát spolu. Nastoupila do černé limuzíny a nechala se unášet rychou jízdou pod hvězdnou oblohou až do prachového peří na anatomicky tvarovanou matraci. Zítra ji stejně čeká velký den... dostane se Alex na vysokou školu? Ano, je to zbytečná otázka, ale nějak napínavě tento příběh skončit musí! :P Čti Luspace!!!
středa 7. října 2009
Alex... born to be rich and happy!!!
Jsou lidé, kteří se narodí se zlatou lžičkou v ústech. Ale jsou také lidé, kteří se narodí a mají tzv. holou prdel. Jejich rodiče jsou buď bezvýznamní docenti přírodních věd, školníci na státních gymnáziích, prodavači smíšeného zboží, či dokonce-nedej bože!- překladatelé. A přesně těmto lidem se dnes nebudeme věnovat, neboť jsou pro nás stejně tak nepodstatní, jako reklama na Kosmodisk s Jarmilou Kratochvílovou. Zajímají nás úspěšní lidé a jejich potomci.
Zajímá nás třeba slečna...říkejme jí třeba Alex, neboť to je jméno hodné dcery nóbl rodičů. Vznešené jméno, (v rámci daného státu), je v mnohých případech záruka budoucího úspěchu dítěte. Alex je vcelku pohledná, a jelikož je z velmi dobře situované rodiny, je chlapci obletovaná, třídou na výběrovém gymnáziu oblíbená a lidmi z okolí vilové čtvrti, kde každý vlastní svůj automobil, pronajímá velký dům v centru města či vykonává přední místo v politice, či jiném lukrativním odvětví, považována za perspektivní a sympatickou.
Alex je smutná, když se nad jejich vilkou zatáhne mráček, je smutná, když jí její italský kuchař připeče její oblíbené tiramisu, je smutná, když zemře její učitel klavíru, který hrál celý život v berlínské filharmonii a poslední dny svého života vkládal do Alexina talentu, je smutná, když odpadne návštěva vinného sklípku s živou cimbálovkou, protože mohla konečně zažít pořádnou moravskou atmosféru. Ach...škoda :(
Naštěstí má Alex fajn kamarády, kteří ji překvapí párty ve stylu 30. let, kdy všichni vtrhnou do její vilky v převleku za prvorepublikové herecké hvězdy, přinesou lahve francouzského vína a přinesou jí parfém od Gucciho, aby neměla tak skelná očka...
V té chvíli si Alex řekne, že život má přece jen smysl...vesele vstane z pohovky, která je na zakázku vyrobena z kůže ještě nenarozených jehňat a usměje se vybělenými zoubky na celý ten krásný, šťastný svět, který skýtá netušené radosti.
S veselým smíchem se vrhne kolem krku svému úspěšnému tatínkovi, který vykonává náročné povolání lékaře.
Její otec, jehož bych po vizuální stránce přirovnala k syntéze oblíbeného herce 30. let R.A. Dvorského s neméně oblíbenou hračkou generace dětí narozených počátkem 80. let - igráčka s funkcí policista, je mnoha obyvateli provinčního města považován za geniálního chirurga... Jeho výkony jsou srovnatelné s hereckými výkony oblíbeného herce Joeyho Tribbianiho ze seriálu Přátelé, který naše hrdinka Alex ráda sleduje. Její otec se bude jmenovat... například Anthon.
Anthon vkládá do dcery velké naděje. Je na ni velmi přísný a chce, aby od života dostala to nejlepší, co jen dostat může.
Alex nesmí chodit domů s cizími chlapci, jejichž otec by byl bezvýznamný a v rámci města neuznávaný, Alex nesmí navštěvovat pochybné podniky a nesmí vykonávat pochybné aktivity, tj. žádné dobrovolnické pseudoakce v neziskových organizacích, žádné charitativní večírky, či-chraň bůh-návštěvy second handů!!!
Alex musí být dobře oblečená, a přestože má velikost 42, sežene na sebe přes tatínkovy známosti i saténový kostýmek od Diora.
Alex musí vykonávat důstojnou práci, tj, něco např. v advokátní kanceláři, klidně kopírování snímků holé prdele, kterou si tam ze srandy otiskl poslíček, který nosí zaměstnancům kanceláře značkovou kávu, ale musí se u toho tvářit důstojně!!!
Alex nesmí mít slitování s těmi, co se narodili jako lůza. Když nemáš nohu, je to tvůj problém, kup si novou nebo si tam dej místo ní třeba nohu od klavíru (nejlépe Petrof).
Alex nesmí poznat, co je to nouze. V penežence musí mít vždy nejméně dvojnásobek toho čísla, které se v danou chvíli píše jako letopočet.
Dnes jsme poznali Alex a její situaci, příště si povíme, zda může mít tato žena i nějaké problémy.
Čti Luspace a dozvíš se víc!!!
